Beza Pavlova z rabarbarem

Beza z kremem waniliowym i duszonym rabarbarem z dodatkiem pomarańczy i hibiskusa. Prosty trik, aby rabarbar zawsze miał piękny różowo-czerwony kolor.

BEZYZ KREMEMZ OWOCAMIRABARBARHIBISKUS

6/7/20235 min read

W dzieciństwie, kiedy odkrywaliśmy wraz z moim rodzeństwem, że rabarbar w ogródku już dojrzał, to zaraz ktoś biegł do domu po torebkę cukru. Zrywaliśmy długie łodygi, myliśmy wodą ze szlaucha i zanurzaliśmy w cukrze. Z liści robiliśmy kapelusze, które chroniły nas przed pierwszym piekącym słońcem. Tamten rabarbar był cały zielony. Wiele lat później dowiedziałam się, że istnieje jego różowa odmiana. Jednak rzadko kiedy udaje mi się ją dostać. Ale mam swój sposób, żeby rabarbar był krwiście czerwony i nie tylko smakował, ale też pięknie wyglądał. Użyję go do ozdobienia królowej bez. Ona sama już wygląda zniewalająco, z moim rabarbarem będzie przesłodka.

Beza Pavlova to efektowny deser, który można przygotować dzień wcześniej. Przed podaniem wystarczy zrobić krem, złożyć wszystkie elementy, udekorować jadalnymi kwiatami i zaskoczyć gości.

Tym razem do bezy wybrałam rabarbar, który idealnie przełamuje jej słodycz. A skąd ten kolor? To hibiskus! Nadaje on piękny różowo-czerwony kolor nawet zupełnie zielonym łodygom rabarbaru. Podbija także jego smak, dodając mu lekko kwiatowe cytrusowe nuty. Jeszcze odrobina pomarańczy i mamy połączenie idealnie. Taki duszony rabarbar możesz przechowywać w lodówce przez kilka dni i podawać go do naleśników, placuszków, tostów francuskich, a nawet wyłożyć na waniliowy sernik czy panna cottę. I choć sezon na rabarbar jest krótki, to można go z powodzeniem mrozić i w środku zimy ugotować porcję tego różowego cudu z hibiskusem. A potem zajadać na kromce chałki, albo dodać do ciepłej owsianki z masłem. Milion możliwości!

Beza Pavlova z rabarbarem

Beza:

175 g białek w temp. pokojowej (z 5 jajek M )

250 g drobnego cukru

5 g skrobi kukurydzianej, lub ziemniaczanej

5 ml octu jabłkowego

Rabarbar:

10 g suszonego hibiskusa

50 ml wrzątku

400 g rabarbaru

50 g cukru

skórka otarta z jednej pomarańczy

ok. 100 ml soku z pomarańczy (z jednej sztuki)

Krem:

250 g mascarpone (schłodzone)

200 g śmietany 30% (schłodzona)

2 łyżki cukru pudru

laska wanilii

Dodatkowo:

kwiaty jadalne, np. piwonie, róże, goździki

Wykonanie:
Beza

Przygotuj dużą blachę i wyłóż papierem do pieczenia. Odrysuj na papierze koło o średnicy 20 cm.

Białka przełóż do misy miksera, zacznij ubijać na 1/3 mocy. Kiedy białka będą przypominały pianę kąpielową, zacznij dodawać cukier. Powoli, łyżka po łyżce, mniej więcej co 30 sekund, nie zwiększając obrotów. To ważne, żeby ubijać bezę na niższych obrotach, żeby jej nie przebić. Etap dodawania cukru powinien trwać około 10 minut.

Kiedy dodasz już cały cukier, a beza zrobi się błyszcząca, bez grudek cukru, zwiększ obroty do 1/2 mocy i ubijaj dalej. Ubijaj dalej do momentu, kiedy beza będzie tworzyła sztywne wierzchołki (jak na zdjęciu). Ten etap może trwać nawet pół godziny.

Dodaj skrobię kukurydzianą i ocet. Wymieszaj szybko na dużych obrotach.

Resztkami bezy z końcówki miksera przyklej papier do pieczenia do blaszki. Wyłóż bezę na papier i uformuj za pomocą silikonowej łopatki, lub szpatułki. Wyrównaj wierzch, możesz zrobić wgłębienie na krem i rabarbar.

Wstaw do piekarnika nagrzanego do 120°C w trybie "góra-dół" i piecz przez pół godziny. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 100°C i susz bezę przez 3 godziny. Upieczoną bezę najlepiej pozostawić w wyłączonym piekarniku do czasu serwowania.

Rabarbar

Kwiaty hibiskusa zalej wrzątkiem i odstaw na kilka minut. Przelej przez sitko i dokładnie odciśnij. Odstaw do wystygnięcia.

Rabarbar umyj i pokrój na kawałki o długości ok. 2 cm. Umieść je w rondelku razem z sokiem, skórką pomarańczową i cukrem. Wymieszaj. Duś na średnim ogniu ok. 10 minut, nie mieszając zbyt często, aby rabarbar się nie rozpadł. Kiedy rabarbar będzie miękki, zmniejsz ogień i wlej napar z hibiskusa. Wymieszaj szybko. Wystudź. Tak przygotowany rabarbar możesz przechowywać w lodówce do czasu podania bezy.

Bardzo ważne jest, żeby po dodaniu hibiskusa nie gotować długo rabarbaru, ponieważ barwnik się wygotuje i zblednie. Dodaj hibiskus, kiedy rabarbar będzie już ugotowany.

Krem

Śmietanę, mascarpone, cukier puder i wanilię umieść w misie miksera. Ubijaj na niskich obrotach do połączenia składników, kiedy masa będzie już jednolita, zwiększ obroty do maksymalnych i ubijaj aż uzyskasz gęsty, puszysty krem. Krem możesz przygotować parę godzin wcześniej i przechowywać w lodówce do momentu podania bezy. Możesz go zrobić także bezpośrednio przed podaniem.

Jak uniknąć zważenia kremu ze śmietanki i mascarpone? Składniki powinny być mocno schłodzone i wymieszane razem przed ubiciem kremu.

Podanie

Bezę wyłóż na paterę. Rozprowadź na niej uduszony rabarbar, na górę wyłóż krem. Możesz też zrobić odwrotnie. Mi zależało na tym, żeby kwiaty kontrastowały z bielą kremu. Udekoruj jadalnymi kwiatami jakie masz pod ręką, u mnie - różowe piwonie.

Przyjemności!

Asia

beza pavlova z rabarbarem i piwoniami
beza pavlova z rabarbarem i piwoniami
ubijanie bezy
ubijanie bezy
ubijanie bezy etap 2
ubijanie bezy etap 2
ubita beza sztywne wierzchołki
ubita beza sztywne wierzchołki

Piana "kąpielowa"

Biała piana, z dużą ilością małych bąbelków. W tym momencie można zacząć dodawać cukier.

Błyszcząca beza

Po dodaniu całego cukru piana zamieniła się w błyszczącą bezę. Ubijaj dalej.

Sztywne wierzchołki

Beza jest gęsta i sztywna, końcówka wierzchołka nie opada. Beza jest ubita.

gotowanie rabarbaru z hibiskusem
gotowanie rabarbaru z hibiskusem

Rabarbar z hibiskusem

Po dodaniu naparu z hibiskusa rabarbar w ciągu kilku sekund zmienia kolor.